اماکن مذهبی

نوشته شده توسط  منتشرشده در مکانهای باستانی شنبه, 22 تیر 1392 ساعت 00:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسجد جامع اروميه

اين‌ مسجد كه‌ در وسط‌ بازار قديمي‌ شهر اروميه‌ قرار دارد ، بارها مورد مرمت‌ قرار گرفته‌ و شامل‌ آثاري‌ از دوره‌هاي‌ مختلف‌ است ‌. شبستان‌ گنبددار قديمي‌ آن‌ به‌ احتمال‌ قريب‌ به‌ يقين‌ به‌ دوره‌ سلجوقيان‌(قرن‌ ششم‌ به‌ بعد) تعلق‌ دارد . محراب‌ داخل‌ شبستان‌ گنبددار كه‌ گچبري‌ نفيسي‌ دارد ، در تاريخ‌ 676 ه . ق‌ در زمان‌حكومت‌ ايلخانيان‌ ساخته‌ شده‌ است ‌. چهل‌ ستون‌ قديمي‌ متصل‌ به‌ شبستان‌ گنبددار كه‌ در خاكبرداري‌ از كف‌ آن ‌مقداري‌ اشيای شكسته‌ متعلق‌ به‌ دوره‌ ايلخانيان‌ بدست‌ آمده‌ است ‌.

مسجد سردار
این مسجد در خيابان امام و در امتداد راسته غلام‌خان اروميه قرار دارد. مسجد سردار در دوره قاجار توسط عبدالصمدخان پدرآقاخان «جد اعظم عظيم السطنه سردار» ساخته شد. وي در سال 1330 هـ.ق ساعت بزرگي را بالاي ورودي آن نصب مي‌كند، به همين خاطر به اين مسجد، مسجد «ساعتلو» نيز مي‌گويند.
اين مسجد از دو قسمت مجزا تشكيل شده است كه قسمت اصلي و مهم مسجد را شبستان بزرگ آن تشكيل مي‌دهد. شبستان داراي طراحي مستطيل شكل به طول 12 و به عرض 18 متر است، گنبد اين شبستان روي 12 ستون سنگي هشت ضلعي قرار دارد.سرستون‌هاي آن به شيوه مقرنس تراش داده شده و زيبايي خاصي به اين مسجد بخشيده است .
 انتهاي شبستان بزرگ، شبستان كوچك قرار دارد كه با يك ورودي به داخل شبستان اصلي راه دارد. تمام مصالح به كار رفته در بنا از ديوارهاي طرفين تا قسمت‌هاي طاق و پوشش سقف همه از آجرهايي به ابعاد20×22×5 سانتي متراست و با ملاط گچ و خاك شكل گرفته است.

امامزاده برکشلو
در 13 كيلومتري اروميه در روستاي امامزاده مدفن دو برادر از امام زادگان به نامهاي ابراهيم و محمد كه بنا به قولي چهار پشت آنها به حضرت زين العابدين «ع» ميرسد قرار دارد و نيز به قول برخي از معمرين مقابري كه در اين روستا وجود دارد به يكي از اولاد حضرت موسي بن‌جعفر «ع» منسوب مي باشند. قدمت اين مقبره مربوط به دوره زنديه يا اوايل قاجاريه مي رسد كه به احتمال زياد به جاي مقبره قديمي تري ساخته شده است . اين مقبره داراي فرم مستطيل با يك گنبد مركزي كه مانند چهار طاقي هاي دوره ساساني داراي چهار جزر قوسدار است مي باشد و بوسيله گوشواره هايي اطاق مربع را به هشت ضلع تبديل نموده اند كه در محل تقسيم مربع به هشت ضلع داراي رسمي بندي هاي زيباي آجري مي باشند . نماي داخلي مقبره از نظر تقسيم بندي و تركيبات معماري چشم گير و خوش تناسب مي باشد و ازاره داخلي تا ارتفاع يك و نيم متري با كاشي هاي جديد آبي رنگ پوشش داده شده بطوريكه مي گويند اين كاشي ها به جاي كاشي هاي هفت رنگ قديمي نصب شده است .

بازدید 8535 بار آخرین ویرایش در شنبه, 22 تیر 1392 ساعت 01:22

نظر دادن

آرشیو

« January 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

خروجی سایتهای خبری