بیانیه جمعی از خبرنگاران آذربایجان غربی به مناسبت «روز خبرنگار»

منتشرشده در اجتماعی شنبه, 17 مرداد 1394 ساعت 00:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهادت مظلومانه شهید «محمود صارمی» خبرنگار فقید خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در افغانستان ، بهانه ای را پیش روی دولتمردان و اصحاب رسانه کشور گذاشت تا همه ساله در روز «هفدهم مرداد» ماه ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار،از جایگاه و شان خبرنگاران نیز تقدیر به عمل آید.

 

در اهمیت حرفه «خبرنگاری» همین بس که بواسطه آسیب های جسمی و روحی ـ که می تواند بر صاحب حرفه وارد شود ـ در زمره مشاغل «سخت و زیان آور» تعریف گردیده و کشته و زخمی شدن صدها خبرنگارطی سالهای اخیر در کشورهای مختلف ـ بواسطه انجام حرفه ایی که به آن اشتغال دارند ـ دلیلی بر این ادعاست.

طبق تعریف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «روزنامه­نگار»، کسی است که شغل اصلی و مستمراو، فعالیت فکری و محتوايي در زمینه تهیه، تنظیم و به منظور انتشار اخبار و وقایع جاری و همچنین تحلیل و تفسیر آن­ها در رسانه ‍‌‌ها (اعماز چاپي ، الكترونيك ، راديو يا تلويزيون) باشد. «خبرنگاری» نیز یکی از چهارده حرفه ایی است که در این تعریف جای گرفته است.

با ایجاد و گسترش شبکه های اجتماعی و همچنین رشد روزافزون ارتباطات، روز به روز بر جذابیتهای «حرفه خبرنگاری» افزوده می شود.جذابیتهایی که اغلب بر مخاطرات و امنیت شغلی متزلزل آن می چربند.آذربایجان غربی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و افزایش تعداد نشریات و سایتهای خبری طی سالهای اخیر ، بر میزان اشتغال به این حرفه در سطح استان افزوده است. 

خبرنگاران آذربایجان غربی در این روز که بنام خودشان نامگذاری شده، فرصت را غنیمت شمرده و با طرح مشکلات و معضلات صنفی خود، خواستار رفع تمامی آنها از سوی مدیران رسانه ها،دستگاهها و ادارات ذیربط می باشند:

1ـ افزایش دستمزد روزانه و رعایت حداقلی حقوق و مزایای شغلی طبق قانون کار

2ـ بیمه نمودن تمامی خبرنگاران واقعی طبق قوانین و مقررات تامین اجتماعی و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در احقاق حقوق خبرنگاران

3ـ همکاری و همراهی مدیران و مسئولین روابط عمومی در امر تهیه اخبار و گزارش و دسترسی آسان به آمار و اطلاعات عمومی

4ـ جلوگیری از برخوردهای سلبی با خبرنگارانی که بواسطه حرفه خود و تلاش برای کسب خبر و تهیه گزارش( در چارچوب قوانین کشور) در معرض برخوردها قرار می گیرند

5ـ ملزم نمودن ادارات و سازمانها به پرهیز از شکایت های قضایی علیه خبرنگاران که صرفا بواسطه شغل خویش با آن مواجه شده اند

6ـ ایجاد و یا تقویت تشکلهای صنفی مرتبط بر اساس چارچوبهای قانونی و مجوزهای لازم

7ـ تعریف جامع،مشخص و شفاف از حرفه خبرنگاری توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رتبه بندی و شناسنامه دار نمودن خبرنگاران فعال در سطح استان

8ـ ملزم نمودن دستگاههای دولتی به پرهیز از اهدای کمکهای نقدی و غیرنقدی به خبرنگاران برای نگارش خبر یا تهیه گزارش

9ـ تشکیل و راه اندازی صندوق قرض الحسنه بنام خبرنگاران برای رفع مشکلات مالی این قشر محروم و تلاشگر

10ـ برگزاری دوره های موزشی مبتدی و تخصصی برای علاقمندان و همچنین ملزم نمودن خبرنگاران برای طی دوره های یاد شده

از خبرنگاران شاغل نیز انتظار دارد با امضای «ميثاق نامه اصول اخلاق حرفه اي روزنامه نگاري» در حفظ جایگاه و کرامت شغل شریف خبرنگاری بیشتر از پیش فعال و کارآمد باشند . اخلا ق رسا نه ای را سرلوحه کارخود قرارداده ، به اصول حرفه ایی پایبند باشند. همچنین امر یادگیری دانش روز خبرنگاری را جدی گرفته ، تا شاهد رشد رسانه های استان از لحاظ کیفی و محتوایی باشیم . در این صورت است که نظاره گر تولد رسانه های مستقل و غیروابسته به کانونهای قدرت و سیاست و بنگاه های اقتصادی توانمند در این استان ـ که تاریخ روزنامه نگاری درخشانی دارد ـ ،خواهیم بود.         

                                                                                                                                                                                                                                    17مرداد 49                                                

بازدید 2919 بار

نظر دادن

آرشیو

« December 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

خروجی سایتهای خبری